Hatékonyan angolul: Tanulj szókapcsolatokat puszta szavak helyett

Szókapcsolatok tanulása

Hogyan segíti a szókapcsolatok tanulása a folyékony beszédet?

Ne önálló szavakat tanulj, hanem szókapcsolatokat! – hallottad, láttad leírva már ezerszer, hogy így fogsz tudni folyékonyabban, mégis szavakat magolsz. Most megmutatom neked, miért érdemesebb mégis szókapcsolatokat (angolul: collocations) memorizálnod, és hogy miért fog ettől gyorsabban és látványosabban fejlődni a folyékonyságod.

Azért tanulj inkább szókapcsolatokat, mert velük sokkal természetesebb és helyesebb angolt fogsz beszélni.

Persze biztosan meg fogják külföldön érteni, ha azt mondod, ‘I’m going to make my homework’ vagy ‘My father is a very high man’, de a beszéded így nem helyes és természetes, ugyanakkor félreértésekhez is vezethet. Azt akartad mondani, hogy az apád 2 méter magas, vagy arra céloztál esetleg, hogy magas pozíciót tölt be? Nem mindegy, ugye?

Ha szókapcsolatokat tanulsz, azonnal megtöbbszöröződik a szókincsed.

Sokkal könnyebben fogod tudni elkerülni a very, a nice, a beautiful és a get szavak használatát, és meg fogod találni a sokkal inkább odaillő, pontosabb leírást nyújtó kifejezéseket.

1. Mik azok a szókapcsolatok?

Vegyük pl a “lead the discussion” kifejezést (jelentése: levezeti a megbeszélést).

Neked erre a szókapcsolatra van szükséged ahhoz, hogy azt mondhasd, “Megkértem Annat, hogy holnap ő vezesse le a megbeszélést”. Ha egyben tanultad meg ezt a kifejezést, nem kell azon gondolkodnod, hogy az ige az lead vagy control vagy esetleg drive legyen, hanem csak a helyes igeidőt kell belőnöd. (I’ve asked Anna to lead the discussion.)

Nézzünk még egy példát, hogyan tudod még hatékonyabban felhasználni egy-egy berögzült szókapcsolat megtanulását.

Szeretnéd azt a mondatot használni, hogy “Nem túl könnyű számomra barátokat szerezni”. Ha szó szerint fordítanád le, biztosan ejtenél benne hibát, viszont ha tudod, hogy a “(nem) könnyű számomra csinálni valamit” kifejezést így és így képezzük (mert így tanultad meg), akkor nem is kell azon gondolkodnod, hogyan kezdj neki a mondatnak.
It’s easy for me to do something – Könnyű nekem csinálni valamit
It’s not easy for me to do something – Nem könnyű számomra megcsinálni valamit
make friends – barátokat szerez

És már össze is állt a mondat: It’s not easy for me to make friends.

2. Hogyan érdemes szókapcsolatokat tanulni?

Ki tudod magad arra képezni, hogy ÉSZRE VEDD a szókapcsolatokat bármilyen írott vagy hallott szövegből.

Vegyük példának a BBC 6-minute English ingyenes oldalán található szövegrészletet. Nézd meg, hány szókapcsolatot, memorizálásra érdemes kifejezést találsz benne?

-It sounds like you’re a glass-half-full person – someone who always thinks that good things will happen.
-How about you, Neil? Are you optimistic?
-Look, things go wrong all the time – that’s a fact of life. Call me a pessimist if you like but I’m just being realistic.
-Hmm, it sounds like Neil is more of a glass-half-empty person, but the truth is that the age-old debate between optimism and pessimism is more complex than we think.

a glass-half-full person – optimista személy
How about…? – Mit szólnál…?
things go wrong – a dolgok tönkremennek
all the time – egyfolytában
a fact of life – kész tény
if you like – ha úgy tetszik
age-old debate – örök vita
Kezdj el nyitott szemmel és füllel járni, jegyezd fel azokat a kifejezéseket, amiket érdemesnek tartasz megtanulni.

Egy jó szótár nagyon sokat tud abban segíteni, hogy megfelelő kifejezéseket találj.

Ha például rákeresel a “lead” szóra, az alábbi szókapcsolatokat fogod találni:
  • lead the expedition: vezeti az expedíciót
  • lead the discussion: levezeti a megbeszélést
  • lead sy by the nose: az orránál fogva vezet vkit.
Amikor megnézel egy új szót a szótárban, sose felejts el tovább olvasni, és kijegyzetelni néhány egyéb szókapcsolatot.

A legjobb módja a szókapcsolatok kijegyzetelésének, ha egy igazi példamondatban írod ki őket, mert így látni fogod, hogyan áll össze a mondat. Pl. “I’ve asked Anna to lead the discussion.” Emeld ki a szókapcsolatot (lead the discussion) aláhúzással vagy színezéssel.

Tudtad, hogy nyelviskolai óráinkon nálunk mindig szókapcsolatokat fogsz tanulni? Tanáraink is mind elkötelezettek amellett, hogy ez a módszer hozza meg számodra az áttörést a folyékony beszédben.

3. Mit és hogyan?

A szókapcsolatok megtanulása nem különbözik a mezei szótanulástól. Azért biztos, ami biztos, tartsd be az alábbi tippeket:

✅ Rendszeresen ismételd, amiket megtanultál (szótanuló kártyapakli elővétele újra meg újra).
✅ Egy nap ne akarj 10-nél több új kifejezést megtanulni. Értelmetlen és felesleges stressz.
✅ Gyakorold a már megtanult szókapcsolatokat írásban, és ami még fontosabb, a beszédedben is. Kényszerítsd arra magad, hogy olyan szituációkat teremtesz, amiben elhangozhat az a kifejezés pl. hogy “a sharp increase” (éles növekedés).
✅ Lehet, neked egyszerűbb csoportosítva tanulnod a szókapcsolatokat, és ezért könnyebben rögzül a memóriádban. Csoportosíthatod őket témakör szerint, vagy esetleg ugyanazon szavak köré.
pl. hand
in hand
is at hand
by hand
keep your hand in
take someone in hand
try your hand at something

Ha megtanulsz 5 új kifejezést, abból hármat hozz be a következő beszédórádra és használd fel őket. Így fogsz tudni a leggyorsabban hatékonyan angolul tanulni.